Stosowanie plastiku w częściach samochodowych, takich jak np. deski rozdzielcze i kratki wentylacyjne, jest powszechne w całym przemyśle motoryzacyjnym. Te lekkie materiały nie tylko sprawiają, że pojazdy są bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa, ale także zapewniają znaczną swobodę projektowania i elastyczność. Elementy te są łączone za pomocą spawania na podczerwień (IR). Dla producentów niezwykle ważne jest, aby spoiny osiągnęły odpowiednią temperaturę i równomiernie się nagrzewały. W przeciwnym razie spoina może się nie udać, prowadząc do kosztownych opóźnień.
Spawanie przy pomocy promieniowania IR tworzy bardzo wytrzymałe, hermetyczne połączenia. Niestety, nie ma wizualnego sposobu na stwierdzenie, czy połączenie zostało wykonane poprawnie, bez zatrzymywania produkcji w celu kontroli.
Spawanie przy pomocy promieniowania IR
Zastosowanie kamer termowizyjnych jest rozwiązaniem problemu monitorowania jakości.
Monitorowanie procesu spawania IR za pomocą kamer termowizyjnych FLIR umożliwia producentom wyłapywanie spoin,
które wykraczają poza górną lub dolną granicę temperatury
które wykraczają poza górną lub dolną granicę temperatury
Kamera termowizyjna FLIR ustawiona w stałej pozycji wzdłuż linii produkcyjnej może w powtarzalny i dokładny sposób obrazować temperaturę w celu wykrycia wad spawania IR. Dane temperaturowe zebrane z kamery termowizyjnej mogą pomóc inżynierom kontroli jakości znaleźć i skorygować błędy na linii produkcyjnej, zapobiegając wytwarzaniu wadliwych produktów.
Kamera termowizyjna FLIR A70
Systemy termowizyjne FLIR, takie jak kamery termowizyjne FLIR A50 / A70 Image Streaming, mogą przesyłać liniowe lub skompresowane dane radiometryczne temperatury za pośrednictwem protokołów komunikacyjnych, takich jak GigE Vision i RTSP. Kamery te zapewniają dokładność do ± 2°C w zakresie temperatur od -20°C do 1000°C, zapewniając prawidłowe, przydatne dane do analizy kontroli jakości. Seria kamer termowizyjnych A50/A70 oferuje dwie rozdzielczości pikseli (464 × 348 lub 640 × 480) i zakres pól widzenia 29°, 51° lub 95°. W połączeniu z opcjonalną wbudowaną kamerą wizyjną i technologią MSX, termogramy z kamery FLIR A50/A70 są znacznie łatwiejsze w interpretacji, co pozwala na dużą oszczędność czasu.
Bibliografia: www.flir.com