Tak długie, że ludzkie oko nawet ich nie widzi, tak samo jak fal radiowych.
Dzięki obrazowaniu termowizyjnemu część widma, które postrzegamy, jest radykalnie poszerzona, pomagając nam „widzieć” i „mierzyć” energię cieplną emitowaną przez różne obiekty.
W przeciwieństwie do światła widzialnego, w świecie podczerwieni wszystko o temperaturze powyżej zera bezwzględnego emituje ciepło. Nawet bardzo zimne przedmioty, takie jak kostki lodu, emitują podczerwień. A światło widzialne nie wpływa na świat termiczny, dzięki czemu możesz widzieć równie dobrze w mocno oświetlonych i całkowicie ciemnych środowiskach.
Kamery termowizyjne na podczerwień wytwarzają obrazy niewidzialnego promieniowania podczerwonego lub „cieplnego” i zapewniają precyzyjne bezdotykowe możliwości pomiaru temperatury. Prawie wszystko nagrzewa się, zanim ulegnie awarii, dzięki czemu kamery termowizyjne są niezwykle opłacalnymi, cennymi narzędziami diagnostycznymi w wielu różnych zastosowaniach.
A ponieważ przemysł dąży do poprawy wydajności produkcji, zarządzania energią, poprawy jakości produktów i zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, stale pojawiają się nowe zastosowania kamer na podczerwień.