Monitorowanie warunków w przemyśle oponiarskim
WYZWANIE
Produkcja opon to złożony i skomplikowany proces składający się z wielu etapów, takich jak mieszanie chemiczne, kalandrowanie, wytłaczanie, wytwarzanie granulatu czy wulkanizacja i utwardzanie opon. Etapy te są w dużej mierze zależne od układów sprężonego powietrza, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania zakładów oponiarskich. Niestety, na liniach produkcji opon powszechnie występują wycieki powietrza, pary i gazu, które niewykryte przyczyniają się do wzrostu wydatków, strat energii i przerw w produkcji.
ROZWIĄZANIE
Kamera do obrazowania akustycznego FLIR Si124 to zaawansowane rozwiązanie ultradźwiękowe przeznaczone do wykrywania wycieków powietrza. Umożliwia łatwe znajdowanie nawet niewielkich wycieków z dużej odległości, dzięki czemu przeprowadzanie inspekcji jest bezpieczniejsze. To lekkie, przenośne urządzenie, którego można łatwo używać tylko jedną ręką. Szacuje wielkość i koszty wycieku w czasie rzeczywistym dzięki analizom opartym na technologii sztucznej inteligencji, co pomaga ustalić, jak szybko należy podjąć działania naprawcze.
Dostęp do oprogramowania FLIR Thermal Studio może pomóc firmom z branży oponiarskiej zyskać dodatkową przewagę nad konkurencją, a to dzięki integracji termowizji i obrazowania akustycznego w ramach jednego raportu. Ta podwójna funkcjonalność ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących konserwacji, jednocześnie eliminując konieczność opanowywania obsługi wielu programów.
Ponadto bezpłatne, łączące się z siecią oprogramowanie do raportowania FLIR Acoustic Camera Viewer umożliwia szybkie przesyłanie obrazów za pośrednictwem sieci Wi-Fi tak, by dokonać ich natychmiastowej analizy. Usługa ta zapewnia użytkownikom cenne informacje, takie jak ilość i koszty energii sprężonego powietrza, umożliwiając działom konserwacji ustalanie priorytetów napraw. Do tego to niezwykle użyteczne oprogramowanie generuje raporty zgodne z normą ISO 50001, które automatycznie przedstawiają szczegółowe informacje na temat problemu i sugerują, jakie działania w zakresie napraw i konserwacji najlepiej podjąć.
WYNIKI
Wyposażony w 124 mikrofony model Si124 charakteryzuje się wyjątkową czułością i dokładnością wykrywania nawet małych wycieków w hałaśliwych warunkach przemysłowych, takich jak zakłady oponiarskie.
Dzięki wdrożeniu kamery akustycznej FLIR Si124 zakłady mogą lokalizować wycieki pod ciśnieniem w układach sprężonego powietrza nawet 10 razy szybciej niż w przypadku metod skanowania punktowego.
Kamera FLIR Si124 zapewnia również zakładom oponiarskim oszczędność pieniędzy. Aby oszacować potencjalną energię, jaką zakład może zaoszczędzić na wykrywaniu i naprawianiu wycieków powietrza, biorąc pod uwagę koszt samej kamery, można użyć kalkulatora zwrotu z inwestycji w Si124-LD.
Dodatkowe korzyści z generowania raportów i przechowywania danych w chmurze, jakie zapewnia kamera ultradźwiękowa, pomagają firmom z branży oponiarskiej w prowadzeniu dokumentacji planowanych napraw i prac konserwacyjnych dla maszyn znajdujących się w zakładzie produkcji opon. W perspektywie przyszłości przekłada się to na ciągłość operacyjną.
Zalety używania kamery akustycznej do wykrywania wycieków powietrza w zakładach produkujących opony:
- Automatyczne wykrywanie wycieków na podstawie emitowanego przez nie dźwięku, nawet w głośnych środowiskach przemysłowych.
- Dzięki 124 mikrofonom kamera wykrywa wycieki w szerokim polu widzenia i z rozszerzonego zakresu.
- Lokalizowanie wycieków nawet 10 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod, co przekłada się na większą wydajność
- Analizowanie wycieków w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem mocy obliczeniowej wbudowanych algorytmów sztucznej inteligencji
- Oszczędność do 20–40% energii zużywanej na sprężone powietrze
- Oszczędność czasu i kosztów inspekcji
- Bezpieczne i łatwe użytkowanie w warunkach przemysłowych
- Raportowanie zgodne z normą ISO 50001