Czujniki firmy Philtec to doskonałe rozwiązanie do pomiarów odległości, przemieszczeń i drgań w sposób bezkontaktowy. Znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach, wszędzie tam gdzie utrudniony jest dostęp do badanego obiektu.
Budowa czujników (zwarta obudowa, wymienne końcówki pomiarowe o niewielkich rozmiarach)oraz zasada działania czujników (bezkontaktowy pomiar) pozwala na zastosowanie czujników w różnych środowiskach, w tym:
- wewnątrz badanego mechanizmu,
- w komorach kriogenicznych,
- w polu wysokiego napięcia,
- przy wysokich temperaturach,
- w polu magnetycznym,
- w warunkach wysokiego ciśnienia
- możliwość stosowania czujników zanurzonych w oleju, wodzie lub w innych płynach,
- w próżni.
Bezkontaktowe czujniki światłowodowe do pomiarów przemieszczeń zostały zaprojektowane początkowo z myślą o przemyśle lotniczym i kosmonautycznym. Wymagania narzucone tej branży pozwoliły na stworzenie sensorów mogących pracować w ekstremalnych warunkach środowiskowych, m.in. pod wpływem dużych ciśnień płynów kriogenicznych, takich jak ciekły tlen lub ciekły azot, w ekstremalnych temperaturach, od – 265 C do +450 °C, czy w warunkach próżniowych. Ponadto, czujniki te są odporne na duże wibracje i udary. Wszechstronność sensorów oraz ich duża odporność pozwalają na stosowanie tych urządzeń w edukacji i przemyśle do precyzyjnych i bezkontaktowych pomiarów odległości, przemieszczeń czy drgań.
Zasada działania czujnika Philtec:
Fala świetlna wysyłana jest z końcówki czujnika w kierunku badanego obiektu. Wiązka zostaje odbita przez element z powrotem do czujnika gdzie jest porównywana z poprzednią. Pozwala to na obserwację zmiany odległości badanego elementu od końcówki optycznej czujnika.
Przykładowe realizacje pomiarów przy użyciu czujników Philtec:
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – czujniki Philtec zostały wykorzystane do pomiaru przemieszczeń odpowiedzialnych elementów teleskopu Hubble’a w próżni, w ekstremalnie niskich temperaturach
Mars Rover – czujniki Philtec zostały wykorzystane do analizy drgań harmonicznych i osiowych wiertła dźwiękowego skonstruowanego przez NASA, przeznaczonego do pobierania próbek skał na Marsie.
Wahadłowiec kosmiczny – w związku z katastrofą Challengera, czujniki Philtec zostały zamocowane na łączeniach więzów wahadłowca w celu analizy separacji występujących podczas odpalania.
Testy lotnicze – czujniki z końcówką 90 zostały użyte w testach AirBusa do pomiarów przemieszczeń podczas odwracania ciągu.
Badania turbin – czujniki Philtec zostały wykorzystywane przy pomiarach turbin, w tym prędkość mikr-turbin dochodząca do 1 miliona obrotów na minutę, pomiary przemieszczeń wału, trzepotanie w turbinach gazowych i turbo wałowych, testy turbin wiatrowych.