Stacje elektroenergetyczne borykają się z problem starzejącej się infrastruktury, co zwiększa ryzyko spadków napięcia – prowadzących do awarii zasilania, jak i całego systemu. Nieplanowana naprawa tych systemów jest kosztowna, w związku z czym wiele zakładów poszukuje sposobów na wykrycie zbliżających się awarii, zanim do nich dojdzie. Ciągły monitoring stanu urządzeń pozwala wcześnie wykrywać problemy i odpowiednio planować konserwację.
Korzystanie ze stacjonarnej kamery termowizyjnej FLIR A50/A70 do monitoringu podstacji i całej sieci elektrycznej może pomóc ekipom konserwacyjnym reagować na problemy na tyle wcześnie, by uniknąć nieplanowanych przestojów i zminimalizować koszty napraw.
Przykładowo, jedna z europejskich elektrowni zauważyła przegrzany pręt przepustowy w transformatorze podstacji i wykonała naprawę za około 1200 euro. Podobny problem, który pojawił się przed wprowadzeniem monitoringu termowizyjnego, spowodował katastrofalną awarię, która kosztowała ponad 2,4 miliona euro.
Sprzęt wysokonapięciowy ma tendencję do nagrzewania się, zanim ulegnie awarii. Ciągłe monitorowanie stanu za pomocą stałej kamery termowizyjnej może pomóc przedsiębiorstwom energetycznym wykryć zbliżające się awarie, zanim do nich dojdzie
Elementy, na których temperaturę należy szczególnie zwrócić uwagę:
- Transformatory sieciowe (poziom oleju, praca pompy)
- Odczepy transformatorów
- Ograniczniki przepięć (degradacja dysków z tlenków metali)
- Wyłączniki automatyczne (wyciek oleju lub SF6)
- Wyłączniki mechaniczne (złe połączenia, zanieczyszczenia)
- Szafy sterownicze (zużycie wentylatorów, pomp I innych elementów)
Kamera termowizyjna FLIR A70
Większość zakładów energetycznych używa ręcznych kamer termowizyjnych do regularnych przeglądów podstacji, ale co raz więcej z nich instaluje stałe systemy kamer termowizyjnych, aby zapewnić całodobowy monitoring. Kamery inteligentne, stworzone do alarmów i analiz, takie jak kamera termowizyjna FLIR A50/A70 Smart Sensor Camera stanowią opcję prostą w instalacji i jednocześnie oferują najwyższą jakość pomiarową
Bibliografia: www.flir.com