W efekcie prac badawczych V. M. Muravev oraz I. V. Kukushkin powstały nowe koncepcje budowy detektorów plazmonicznych. Komercjalizacja prac badawczych zaowocowała powstaniem firmy TERASENSE Inc. Detektory fal teraherc opracowane przez firmę TeraSense mają wysoką czułość w porównaniu z innymi dostępnymi detektorami pracującymi w zakresie THz (0,1 – 0,7) THz. Co ważniejsze, detektory te mogą pracować w temperaturze pokojowej i nie wymagają dodatkowego chłodzenia.
W detektorze TeraSense, promieniowanie terahercowe przekształcane jest w potencjał zmienny relatywistycznej fali plazmowej poprzez szerokopasmową antenę, osadzoną na powierzchni kryształu. Zmienne napięcie wygenerowane przez falę plazmową jest prostowane w celu uzyskania miary sygnału fotoreakcji dzięki asymetrii falowodu plazmowego. Geometria detektora może być dobrana tak, aby pasmo częstotliwości THz odpowiadało konkretnemu zakresowi częstotliwości.
Koncepcja plazmoniki znalazła już wiele zastosowań dla urządzeń pracujących w części optycznej spektrum. Jednak niedawny postęp w zakresie czystości nanostruktur półprzewodnikowych AlGaAs/GaAs umożliwił dostosowanie koncepcji plazmonicznych z obszaru optycznego widma do pasm mikrofalowych i terahercowych.
Źródło www.terasense.com
Przykładowe obrazy teraherc:
oraz czekolada z orzechami
czerwone pola to orzechy